Systemy laserowe dla proktologii

 

Jaki laser do zabiegów proktologicznych?

Rozwój zabiegów laserowych skupił się w ostatnich latach na optymalizacji skuteczności oraz redukcji efektów ubocznych. Jego efektem było zastosowanie nowych długości fali mocno absorbujących się w wodzie zawartej w tkankach, a nie w hemoglobinie i w wodzie jak w przypadku starszych rozwiązań (810, 940, 980 i 1064nm). badania kliniczne pokazują że obecnie najlepsze efekty osiąga się laserem o długości fali 1470nm.

Użycie światła o większej absorpcji w wodzie, znacząco zmniejsza penetrację w tkance i ogranicza uszkodzenia termiczne tkanek sąsiadujących. Możemy w bezpieczny sposób zniszczyć ziarninę w przetoce odbytu lub sploty naczyniowe wewnątrz hemoroidu, bez ryzyka dla tkanek otaczających, anodermy, śluzówki kanału odbytu czy zwieracza. Brak uszkodzeń tkanek otaczających eliminuje ból po-zabiegowy co bardzo korzystnie wpływa na ocenę zabiegu przez pacjentów.
 
Jednak o ile w przypadku usuwania hemoroidów II i III-go stopnia użycie fali 1470nm jest optymalne, o tyle w przypadku hemoroidów IV-go stopnia bardzo często zabieg łączy się z zamknięciem tętniczek hemoroidalnych, a do tego typu zabiegu potrzebne jest światło penetrujące tkankę na większa głębokość (3-4mm). Do tego celu najlepiej sprawdza się laser 980nm. Zabieg jest wówczas dwuetapowy: śródmiąższowa koagulacja hemoroidu światłem 1470nm, a następnie przez-śluzówkowa koagulacja tętniczek światłem 980nm. Optymalny jest zatem system laserowy umożliwiający dopasowanie (przełączenie) długości fali do wykonywanego zabiegu.
 
Najnowszym rozwiązaniem na rynku jest laser Leonardo® Dual umożliwiający wybór emitowanej długości fali (980 lub 1470nm) z możliwością emisji obu fal naraz przez jednej światłowód, z możliwością regulacji udziału poszczególnych fal w wiązce lasera. Dzięki temu można precyzyjne dostosować sposób oddziaływania lasera na tkankę (zasięg waporyzacji i koagulacji) do wykonywanych zabiegów.
 

 W laserze Leonardo® Dual wybór i regulacja mocy poszczególnych długości fali lasera odbywa się za pomocą nowatorskiego narzędzia - 2D Power Control. Operator może łatwo (jednym pociągnięciem palca na ekranie dotykowym), wybrać optymalny skład wiązki laserowej i dopasować ją do oczekiwanego efektu termicznego.

 

Jaki światłowód do zabiegów proktologicznych?

Nie jest obojętne jaki światłowód zostanie użyty do zabiegu.

Podstawowy światłowód laserowy, to tzw. światłowód prosty o płaskim czole. Użycie takiego światłowdu w koloproktologii ogranicza się jednak jedynie do wycinania kłykcin, ponieważ ze względu na bardzo małą średnicę czoła emitującego światło, na końcu światłowdu powstaje temperatura powyżej 700 stopni Celcjusza i tkanka ulega silnej waporyzacji. Efektem jest głęboki efekt termiczny, który w przypadku hemoroidów grozi uszkodzeniem śluzówki lub anodermy, a w przypadku przetok rozcięciem ściany przetoki i uszkodzeniem zwieracza. Poza efektami ubocznymi, takie uszkodzenia są źródłem dokuczliwego, długiego bólu po-zabiegowego.

Projektując nowy system laserowy dla koloproktologii, firma Biolitec poza nową długością fali lasera (1470nm), wprodziła dwa nowe typy światłowódów: radialny do usuwania przetok odbytu i stożkowy do usuwania hemoroidów. W obu przypadkach zmian polega na ukierunkowaniu emitowangeo światła w odpowiednią stronę i odpowiednim zwiększeniu powierchni emsji światła, by efekt termiczny byl optymalny. 

Światłowód LHP® - do usuwania hemoroidów

Światłowód LHP® posiada ostry koniec, który ułatwia bezpośrednie wkłucie światłowodu w poduszkę hemoroidu. Po wkłuciu, śródmiąższowo podawane są impulsy światła laserowego, a światłowód jest stopniowo, w przerwach między impulsami, wysuwany z hemoroidu. Podśluzówkowe podawanie światła powoduje, że masa hemoroidalna się kurczy, a proces rekonstrukcji tkanki łącznej „przykleja” śluzówkę do leżących pod spodem tkanek, co redukuje możliwość wznowy przerostu. Jednorodna, radialna emisja światła przywraca naturalną strukturę anatomiczną, nie naruszając mięśni, wyściółki kanału odbytniczego i śluzówki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

 

 

Światłowód FiLaC® - do usuwania przetok

FiLaC® to unikalny światłowód zakończony półkuliście, ze specjalną pierścieniową emisją światła. Półkuliste zakończenie eliminuje ryzyko przypadkowego przekłucia się poza przetokę w trakcie wprowadzania, a radialna emisja kieruje promień lasera bezpośrednio na ścianę przetoki. Dzięki takiej konstrukcji nie dochodzi do rozcięcia kanału przetoki, ani nie ma ryzyka zbyt głębokiego oddziaływania na tkanki sąsiadujące.

Zabieg polega na umiejscowieniu końcówki światłowodu w wewnętrznym ujściu przetoki, uruchomieniu emisji światła, z jednoczesnym wolnym wycofywaniem światłowodu. Przetokę naświetla się do momentu, gdy kanał ulegnie zamknięciu. Na światłowodzie naniesione są znaczniki ułatwiające kontrolę nad szybkością wysuwania światłowodu z przetoki, oraz określenie głębokości na jaką światłowód jest wsunięty do przetoki. Dzięki doskonałej widoczności końcówki w USG, możliwe jest dodatkowe monitorowanie pozycji światłowodu. 100% sterylizacja kanału przetoki, całkowite zniszczenie ziarniny i ściany przetoki sprawia że skuteczność zabiegu sięga 70% po jednym zabiegu, oraz 90% po dwóch zabiegach.

 

Zestaw do zabiegów LHP® i FiLaC®

Laser diodowy Leonardo Dual 45

Dwie długości fali: 1470 (usuwanie hemoroidów, usuwanie przetok) i 980nm (zamykanie tętniczek hemoroidalnych), z możliwością emisji obu laserów naraz jednym światłowodem.

Maksymalna moc całkowita do 45W, 30W dla długości fali 980nm i 15W dla fali 1470nm.

Dwa kolory światła lasera pilotującego: czerwony o głębszej penetracji przez tkanki do zabiegów śródmiąższowych (LHP, FiLaC), oraz zielony do zabiegów zewnętrznych - lepsza widoczność na tle mocno ukrwionych tkanek. 

 

 

Światłowód stożkowy LHP® do usuwania hemoridów

 

Światłowód radialny FiLaC® do usuwania przetok odbytu