Laserowe usuwanie przetok odbytu

 

Cierpisz z powodu przetoki odbytu?

Przetoka odbytu to choroba polegająca na wytworzeniu się kanału między odbytem a skórą okolicy odbytu. Najczęściej, dzieje się tak na skutek stanu zapalnego gruczołu w kanale odbytu, z którego powstaje ropień, który wędrując przez tkanki w kierunku skóry wytwarza przetokę. Kanał przetoki, może przechodzić różnymi drogami. Zdarza się również, że przechodzi bezpośrednio przez mięsień zwieracza i wówczas klasyczna operacja chirurgiczna staje się bardzo trudna.

Co jest przyczyną powstania przetok?

Większość lekarzy uważa, że ropień i przetoka odbytu to ostra faza i przewlekła faza tej samej choroby. Główną przyczyną powstania przetok jest zapalenie gruczołów odbytowych. Do innych, rzadszych przyczyn przetok należą niektóre choroby zapalne jelita grubego (choroba Leśniowskiego-Crohna) lub powikłania okołoporodowe (przetoki odbytowo-pochwowe i odbytniczo-pochwowe). Przetoki mogą również powstać wskutek przebytych naświetlań u pacjentek z nowotworem narządu rodnego. Inną przyczyną przetok odbytu są ciała obce, które mogą być wynikiem przypadkowego połknięcia np. ostrej małej kości drobiowej, czy ości rybiej.

Jak można leczyć przetoki?

Klasyczne leczenie polega na otwarciu ujścia i oczyszczeniu przetoki, lub chirurgicznym wycięciu przetoki na całej długości wraz z niewielkim marginesem otaczających tkanek. Samowyleczenie przetoki należy do rzadkości, a leczenie zachowawcze jest bardzo mało skuteczne. Wybór metody zależy od rodzaju przetoki, jej umiejscowienia, a także doświadczenia lekarza.

Zabieg laserowy FiLaC®

Jedną z najnowszych opcji leczenia przetok odbytu jest laserowe zamykanie kanału przetoki. Ponieważ przetokę zamyka się od wewnątrz, unikamy rozległych ran chirurgicznych i ryzyka uszkodzenia struktur przebiegających w okolicy przetoki. Ogromną zaletą jest pozostawienie nienaruszonego aparatu mięśniowego zwieraczy. Zabieg wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym.
FiLaC® jest obecnie najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym zabiegiem usuwania przetok, szczególnie tych trudnych przez-zwieraczowych. Zapewnia on wysoki również komfort pacjenta po zabiegu.
Zabieg ten został stworzony przez niemiecką firmę Biolitec AG, która jest pionierem w dziedzinie laserowych zabiegów minimalnie inwazyjnych, wraz z doktorem Arne Wilhelm ze Szpitala Sw. Elżbiety w Kolonii.

Przebieg zabiegu

W pierwszym etapie zakłada się cienki dren w celu oczyszczenia przetoki (na 8 do 12 tygodni)

 

W konwencjonalny sposób wykonuje się zamknięcie wewnętrznego ujścia przetoki, a do kanału przetoki wprowadza się światłowód radialny (z zastosowaniem drenu jako prowadnika)

 

 

Stopniowo wysuwając światłowód, koaguluje się ściany przetoki wraz cienką warstwą przylegających tkanek

 

 

 

Korzyści dla pacjenta wynikające z wyboru zabiegu FiLaC®

  • Najlepsza metoda do usuwania przetok przez-zwieraczowych i między-zwieraczowych ze względu na minimalne ryzyko uszkodzenia zwieracza
  • Nadaje się do usuwania przetok zarówno pierwotnych jak i nawrotów
  • Można usuwać przetoki o dowolnej długości z zachowaniem minimalnego uszkodzenia tkanek sąsiadujących
  • Bardzo krótki okres rekonwalescencji w porównaniu z leczeniem chirurgicznym 
  • Możliwość połączenia z innymi rodzajami zabiegów zamykających ujście przetoki
  • Krótki zabieg - kilka minut